Trzy drzewa – cisza i spokój

 

Połowa sierpnia w Bieszczadach, te rudbekie szalone kwitną żółtymi plamami, brzozy sypią już swe żółte listki na ziemię, lipy też żółkną od najniższych konarów, łąki górą zrudziałe kołyszą zmierzwionym łanami niskie chmury zakotwiczyły nad dolinami i sieją mżawką wilgoć lepką, woda w Solince krystalicznie jasna, woda w Wetlince krystalicznie mroczna. Jan szedł poboczem drogi z Cisnej w kierunku Wetliny, miał cel, chciał uzyskać odpowiedź co jest na końcu ludzkiej drogi i dobrze wiedział kogo się zapytać i kto może zaspokoić jego pragnienie wiedzy. Jan doszedł na Wetlinę i zatrzymał się przed potężnym jesionem rosnącym przy starym nadleśnictwie, dotknął dłonią porowatej kory i zdał to pytanie:

- Powiedz mi mądry jesionie, który żyjesz już sześcioma ludzkimi życiami co jest na końcu drogi?

Jesion zaszumiał dostojnie strzępiastymi liśćmi udzieliwszy odpowiedzi:

- Cisza i spokój.

Jan ruszył z Wetliny do zapomnianej wioski Łuh, gdzie żyje sześcioma ludzkimi życiami piękna lipa wąskolistna. Dotarł tam o świcie, dotknął dłonią dostojną istotę i zadał to pytanie:

- Powiedz mi, co jest na końcu drogi?

Lipa wzdrygnęła się tysiącem owadów udzieliwszy odpowiedzi:

- Cisza i spokój.

Jan posiadłszy tę odpowiedź ruszył w kierunku Zawoi, gdzie na skarpie rzucającej się w spienioną wstęgę Wetlinki królowała jodła potężna. Dotknął jej kory wyrzeźbionej dłutem czasu i zadał pytanie:

- Powiedz mi swym majestatem sześciu żyć ludzkich, co jest na końcu drogi?

Jodła przyoblekła się swą mroczną zieleń udzielając odpowiedzi:

- Cisza i spokój.

Jan ruszył w kierunku Łopienki szedł wzdłuż szumu potoku i wzrok jego utkwił na leciwym zeschłym świerku, który postradał już miliony swych igieł i tkwił samotnością śmierci wśród żyjących braci. Jan dotknął odpadającej kory i zapytał:

- Co jest na końcu drogi?

- Cisza- uzyskał odpowiedź.

Jan ruszył dalej gdzie przy cerkwi w potoku leżał buk potężny śmiercią sześciu ludzi, zszedł w parów i dotknął popielatą omszałą korę drzewa i zadał to pytanie.

- Jam jest spokój- uzyskał odpowiedź.

 

 

Powrót

                                                                                                                                                  R